Okulary jako koszt pracodawcy – zysk dla pracownika i dla firmy

orlinscy-blog-ojkp.jpg
 
 

Każdy pracodawca powinien dbać o dobre warunki pracy i komfort swoich pracowników. Powód jest prosty - jedynie wtedy może wymagać ich pełnej efektywności i zaangażowania. A to nie wszystko - zapewnienie pracownikom odpowiedniej dbałości o ich potrzeby pokaże, że firma chce nawiązywać z nimi dobre relacje i dba o to, aby zatrzymać wartościowych ludzi w swoich szeregach jak najdłużej.

Jedną z oznak takiej dbałości pracodawcy może być… zapewnienie okularów na koszt firmy. Wydaje się, że nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak weźmy pod uwagę statystyki: 

z badań PBS z 2018 roku wynika, że w Polsce problemy ze wzrokiem ma aż 98% osób po 40 roku życia, a 94% z nich cierpi na tzw. prezbiopię. Powoduje ona problemy z tak prostymi czynnościami jak pisanie SMS-ów, czytanie książek czy… praca przy komputerze.  

Widać więc, że osób którym do codziennej pracy - w biurze, szkole, gabinetach, kancelariach - potrzebne są okulary, jest naprawdę wiele. I nie dotyczy to jedynie osób po 40 roku życia. 

Komu potrzebne są okulary do pracy? 

Przede wszystkim tym, którzy cały lub większość dnia w pracy spędzają przed ekranem komputera. Jeśli zaliczasz się do tej grupy być może zauważyłeś u siebie objawy, takie jak: brak ostrości widzenia, bóle głowy, opuchnięte powieki czy uczucie zmęczenia? Naukowcy określają taki stan syndromem oka biurowego i na radzenie sobie z jego przykrymi skutkami zalecają proste rozwiązanie - odpowiednio dobrane okulary do komputera. 

O odpowiednim doborze decyduje optyk, okulista lub optometrysta po gruntownym przebadaniu wzroku i przedyskutowaniu indywidualnych preferencji klienta. Jednak wszystkie okulary do pracy w biurze powinna łączyć jedno - dodatkowa powłoka antyrefleksyjna. To właśnie dzięki niej poprawia się kontrast widzenia i wyeliminowane zostają odbicia światła z ekranu monitora, które stanowią spory problem w okularach bez takiej powłoki. 

Czy pracodawca MUSI sfinansować nam okulary?

Dofinansować - tak, ale nie całkowicie sfinansować. Dołożenie się pracodawcy do kosztów zakupu okularów korygujących wynika w przepisów prawa, a ściślej z Kodeksu Pracy.

Obowiązek zrefundowania okularów pojawia się, gdy podczas profilaktycznych badań wzroku (które należy wykonywać co najmniej raz na 4 lata) optyk lub okulista zaleci ich używanie do codziennej obsługi komputera. To nie jedyny warunek dofinansowania - dodatkowo pracownik, któremu zalecone zostały okulary musi spędzać co najmniej połowę czasu pracy przy komputerze. 

Zasadą jest, że zwrot kosztów powinien być dokonywany z uwzględnieniem cen rynkowych, jakie obowiązują w zakładach optycznych w okolicy. Jednak to, jaka dokładnie ma być wysokość dofinansowania, powinno być uregulowana w przepisach lub zasadach wewnętrznych firmy, takich jak np. regulamin wynagradzania. Kwota dofinansowania powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, jednak przepisy zastrzegają, że powinny one spełniać jedynie podstawowe standardy z doliczonym kosztem ich wykonania w profesjonalnych salonach.

Jak uzyskać zwrot za okulary?

Wystarczy spełnić kilka podstawowych wymagań:

  1. odbyć wizytę u optometrysty/okulisty i wykonać badanie profilaktyczne,

  2. dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok,

  3. dostarczyć pracodawcy wydany przez optyka dokument zakupu okularów (może to być np. faktura).

Dopiero zaczynasz pracę w firmie albo jesteś stażystą lub pracujesz na czas określony? Nie martw się - Ty również możesz skorzystać z dofinansowania okularów. Według obowiązujących przepisów pracownikowi przysługuje bowiem takie prawo bez względu na długość pracy u danego pracodawcy czy formę zatrudnienia (staż, umowa o pracę itd.).

Skorzysta nie tylko pracownik - odliczenie kosztów uzyskania przychodu

Co prawda, pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu okularów dla swojego pracownika, jednak jest inna dobra wiadomość. Możliwość wykazania tych kosztów w CIT. Zwrot wydatków na zakup okularów korekcyjnych przez pracownika jest bowiem tzw. kosztem uzyskania przychodu. 

Pamiętaj jednak, że na badania profilaktyczne, na których zostanie stwierdzona konieczność korzystania przez pracownika z okularów, muszą być zlecone przez pracodawcę! Tylko wówczas można wykorzystać zaświadczenie i dostarczoną przez pracownika fakturę do dokonania rozliczeń.  

Okulary na koszt pracodawcy kupisz w Salonach Optycznych ORLIŃSCY

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY przeprowadzamy specjalistyczne badania wzroku, dzięki którym doradcy klienta - optycy są w stanie dobrać okulary, które zapewnią nie tylko idealne widzenie na każdą odległość, ale i komfort codziennej pracy. 

Klienci po badaniu wzroku, w zależności od ich potrzeb i zaleceń optyka mogą wybrać m.in.:

  • okulary progresywne- rozwiązanie zapewniające doskonałe widzenie na każdą odległość, przeznaczone m.in. dla osób z prezbiopią,

  • okulary do czytania (do bliży),

  • okulary ze szkłami dwuogniskowymi,

  • okulary do komputera z powłoką antyrefleksyjną

Każdy klient może liczyć na indywidualną obsługę podczas wizyty w wybranym salonie optycznym w Warszawie, Piastowie czy Sochaczewie. Zwykle wizytę rozpoczyna badanie wzroku, a następnie precyzyjne wykonanie okularów dopasowanych nie tylko do wady klienta, ale i jego trybu życia i pracy.

Szeroka oferta oprawek pochodzących od najbardziej znanych marek (Calvin Klein, Lacoste, Nike, Solano, INDIGO, Mexx, Rodenstock, Caroline Abram, Look i wiele innych) pozwoli każdemu klientowi na wybór okularów, które codziennie do pracy będzie nosił nie tylko z obowiązku, a z prawdziwą przyjemnością.