Wady wzroku - okulary na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm

 
 

Świat jest piękny, więc nic dziwnego że każdy z nas chce codziennie oglądać każdy jego szczegół. To oczy odpowiadają aż za 80% informacji odbieranych przez nasz mózg! Jednym z najczęstszych powodów tego, że nie widzimy w idealny sposób są… wady wzroku. Do najpopularniejszych należą krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

Ponad 40% Polaków  w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku, z czego prawie 30% nie zdaje sobie z tego sprawy - jest przekonanych, że wzrok jest prawidłowy.

Z czego wynikają takie statystyki? Przede wszystkim z braku regularnych, podstawowych badań. A przecież wadę wzroku można w bezbolesny i bezinwazyjny sposób wykryć już podczas jednego badania w salonie optycznym lub u okulisty. I co więcej - równie łatwo uzyskać doskonałe widzenie, dzięki doborze odpowiednich okularów.

Krótko i dalekowzroczność - jak sobie z nimi radzić?

Ponad połowa dorosłych mieszkańców Europy obarczona jest znaczącą wadą refrakcji, czyli cierpi na krótkowzroczność min. 0,75 dioptrii, nadwzroczność min. 1,00 dioptrii oraz astygmatyzm.

Jak sama nazwa wskazuje daleko i krótkowzroczność wiąże się z trudnościami z widzeniem na różne odległości. Nie mogę odczytać niczego z tablicy, Nie widzę numeru autobusu, Mam problem z pisaniem SMS-ów i czytaniem gazety - to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi ludzie w każdym wieku pojawiają się w salonach optycznych.

Krótkowzroczność

inaczej zwana bliskowzrocznością przejawia się w trudnościach z wyraźnym widzeniem obiektów położonych w znacznej odległości. Im większa wada wzroku, tym mniejszy zasięg dobrego widzenia - zaczynamy mieć problem z ostrością na coraz bliższe odległości. Bliskowzroczność może mieć dwie podstawowe przyczyny. Pierwszą jest zbyt duża moc układu optycznego oka w porównaniu z długością gałki ocznej, a drugą za długa gałka oczna w porównaniu z mocą optyczną oka. Z tego względu wyróżnia się krótkowzroczność osiową i refrakcyjną.  

Mimo, że brzmi to skomplikowanie, korekcja krótkowzroczności jest prosta - optycy stosują wówczas soczewki ujemne.

Dalekowzroczność

zwana też nadwzrocznością spowodowana jest z kolei zbyt małą mocą układu optycznego oka w porównaniu do długości gałki ocznej lub odwrotnie - zbyt krótką gałką oczną w porównaniu do mocy układu optycznego. Pierwsze objawy dalekowzroczności powodują niewyraźne widzenie na bardzo bliskie odległości (np. ekran telefonu, czytana książka), lecz w miarę powiększania się wady wzroku oraz upływu lat, podczas których wada ta nie jest korygowana, brak ostrego widzenia zaczyna obejmować coraz dalsze odległości. Do korekcji nadwzroczności optycy wykorzystują okulary wyposażone w soczewki dodatnie.

Co oznacza astygmatyzm?

Ta wada wzroku wynika z zaburzonej symetrii obrotowej układu optycznego oka. To z kolei powoduje (oprócz objawów charakterystycznych dla dalekowzroczności) brak ostrości, a nawet zniekształcenie widzenia na różne odległości. Astygmatyzm optyk może skorygować w prosty sposób - przez zastosowanie okularów z korekcyjnymi soczewkami z cylindrem.

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm dotykają ludzi niezależnie od wieku czy płci. Warto więc zadbać o regularne badania wzroku już od najmłodszych lat

Idealne widzenie tylko dzięki idealnym okularom

Sekret idealnego widzenia nie tkwi jedynie w doborze odpowiednich szkieł. W profesjonalnych salonach optycznych każde okulary tworzone są indywidualnie dla konkretnej osoby. Oznacza to, że w trakcie wizyty w salonach optycznych można liczyć na:

  • przeprowadzenie kompleksowego badania wzroku w celu rozpoznania wady,

  • dobór odpowiednich szkieł - zarówno wielkość dioptrii, jak i grubość soczewek i ich rodzaj (np. przyciemniane, z dodatkową powłoką antyrefleksyjną do pracy przy komputerze),

  • pomoc w wyborze oprawek pasujących do kształtu twarzy, a także stylu i trybu życia klienta (np. oprawki sportowe),

  • solidne umocowanie szkieł w wybranych oprawach,

  • udzielenie wskazówek dotyczących pielęgnacji oraz czyszczenia okularów tak, aby zachować ich piękny wygląd i 100% skuteczność na lata.

Prezbiopia - problemy z widzeniem po 40 roku życia

Czasami problemy z dobrym widzeniem nie wynikają wcale z krótko lub dalekowzroczności, lecz są efektem naturalnego procesu zmian zachodzących w naszym układzie wzroku wraz z wiekiem. Noszą one nazwę prezbiopii i objawiają się m.in. odruchowym przybliżaniem lub oddalaniem przedmiotów w celu wyostrzenia wzroku.

Na prezbiopię cierpi aż 10 milionów Polaków, lecz jest to problem, którego można pozbyć się w bardzo prosty sposób - poprzez dobór odpowiednich okularów. W salonach Orlińskich mogą wykonać Państwo bezpłatne i bezinwazyjne badanie wzroku w celu poprawnej diagnozy prezbiopii. Następnie specjalista pomoże dobrać idealnie dopasowane szkła progresywne, osadzone w jednej z wielu modnych opraw, dostępnych w salonach.

 
PoradyMichał Orliński