Okulary do komputera – każdego dnia czuj się pewnie i dbaj o swój wzrok

orlinscy-blog-odk.jpg
 
 

Pracując w biurze na pewno bez trudu możesz wymienić kilka rzeczy, bez których nie wyobrażasz sobie wykonywania codziennych obowiązków. Obok komputera, telefonu czy kalendarza na tej liście powinny znaleźć się także... okulary do komputera. Dlaczego? Ponieważ w codziennym pośpiechu i natłoku obowiązków nie możesz zapomnieć o najważniejszym - własnym zdrowiu. Odpowiednio dobrane okulary do pracy przy komputerze pomogą zapobiec typowym objawom pracy biurowej, takim jak pogorszenie ostrości wzroku, uczucie zmęczenia czy bóle głowy.

Czy słyszałeś o syndromie oka biurowego?

Problemy z wyraźnym widzeniem, uczucie zmęczenia czy bóle głowy, na które skarżą się osoby na co dzień pracujące przy komputerze doczekały się swojej nazwy. Specjaliści określają je mianem syndromu oka biurowego, czyli Office-Eye-Syndrome. 

Pojęcie to pojawiło się w słowniku okulistów i optyków stosunkowo niedawno, wraz ze wzrostem liczby osób, których obowiązki zawodowe opierają się w dużej mierze na całodniowej pracy z komputerem. Kiedyś na syndrom oka biurowego narażeni byli głównie pracownicy branży IT, obecnie dotyczy to wszystkich osób pracujących w biurach, które na co dzień narażone są na szkodliwe dla wzroku działanie czynników zewnętrznych. Do takich czynników zaliczyć można m.in. wielogodzinne patrzenie w monitor, które obniża częstotliwość mrugania (a tym samym powoduje suchość spojówki) czy biurową klimatyzację, która powoduje, że powietrze w pomieszczeniu nie ma odpowiedniego stopnia wilgotności.  

Masz wrażenie, że ten problem dotyczy również Ciebie? Jeżeli na co dzień spędzasz dużo czasu przed komputerem to bardzo możliwe. Oto kilka najbardziej charakterystycznych objawów syndromu oka biurowego:

 • nieostre widzenie,

 • obrzęk i opuchnięcie powiek i spojówek,

 • uczucie zmęczenia i ból oczu,

 • częste bóle głowy,

 • uczucie swędzenia w oczach i okolicach oczu,

 • niezdrowy wygląd gałki ocznej (widoczność żyłek, przekrwienie).

Jeżeli zauważyłeś u siebie takie objawy, najwyższy czas działać. Syndromowi oka biurowego można zapobiegać - za chwilę wyjaśnimy Ci jak w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie.  

Ratunek dla Twoich oczu - okulary do pracy przy komputerze

Jeżeli podczas pracy bolą Cię plecy - zmieniasz ustawienia oparcia krzesła. Jeśli od używania myszki boli Cię nadgarstek - kupujesz specjalną podkładkę. To oczywiste. I tak samo oczywisty, w przypadku długotrwałej pracy przy komputerze, powinien być wybór odpowiednich okularów.

Odpowiednich, to znaczy jakich? 

Wielu klientów naszych salonów optycznych zadaje nam pytanie: czy do ochrony mojego wzroku nie wystarczy, że przy pracy korzystam z okularów do czytania? Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Wyjaśnimy dlaczego.

W większości biur monitor znajduje się blisko oczu, ponieważ ułatwia to pisanie na klawiaturze czy pracę w programach graficznych i analitycznych. Wówczas wielogodzinna praca często bywa uciążliwa, a oczy szybko się męczą. Dlatego też okulary do czytania nie spełnią tutaj swojego zadania - zdecydowanie lepszym wyborem będą okulary ze specjalnymi szkłami jednoogniskowymi, które są w pełni dopasowane do trybu i miejsca wykonywania pracy. Dzięki zastosowaniu szkieł jednoogniskowych będziesz mógł:

 • rozpoznawać obrazy na monitorze ustawionym w niewielkiej odległości od oczu,

 • widzieć szczegóły obrazu, np. liczby, litery,

 • zaprzestać ciągłego zwiększania lub zmniejszania rozdzielczości ekranu.

Co jeżeli podczas pracy musisz Twój wzrok wędruje z monitora komputera do dokumentów na biurku lub tablic wyświetlanych ze znacznej odległości?

Soczewki jednoogniskowe zapewniają dobre widzenie tylko na daną odległość. Zazwyczaj przy pracy nie jesteśmy jednak skupieni wyłącznie na monitorze komputera - od czasu do czasu musimy odczytać coś z dokumentów zgromadzonych na biurku czy śledzić informacje na monitorach zawieszonych na ścianie pomieszczenia. W takich przypadkach warto postawić na rozwiązanie w postaci okularów ze szkłami relaksacyjnymi, dwuogniskowymi lub okulary progresywne. 

Dla kogo okulary wieloogniskowe?

To rozwiązanie łączy w sobie funkcje różnych typów soczewek: służy do obserwacji różnych odległości przy użyciu jednej pary okularów. Soczewki wieloogniskowe przeznaczone są dla osób, które podczas pracy muszą często przenosić wzrok z ekranu komputera w bardziej odległe miejsca, np. w celu odczytania danych z wydrukowanych dokumentów, spisania czegoś z ekranu lub tablicy. Dotyczy to m.in. takich grup zawodowych, jak księgowi, nauczyciele, tłumacze czy analitycy. 

Soczewki relaksacyjne –  co to takiego?

Soczewki relaksacyjne to typ soczewek wieloogniskowych (o więcej niż jednej mocy), służące do zmniejszania wysiłku wzrokowego w czasie patrzenia na bliskie odległości. Osoby, które pracując z komputerem lub tekstem, odczuwają skutki przemęczenia oczu, mogą temu przeciwdziałać stosując właśnie soczewki relaksacyjne.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wspomagamy oczy w codziennym zapewnianiu nam dobrego widzenia na każdą odległość, dlatego możemy cieszyć się wysoką jakością widzenia oraz komfortem pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu skutków zmęczenia oczu na koniec dnia. Co ważne, z zalet soczewek relaksacyjnych, mogą korzystać również osoby nie posiadające wady wzroku!

Okulary dwuogniskowe - kiedy je wybrać?

Mimo, że coraz więcej osób rezygnuje z tego rozwiązania na rzecz soczewek wieloogniskowych, ciągle ma ono szerokie grono zwolenników. Okulary dwuogniskowe charakteryzuje widoczna linia podziału (wtopka), która umożliwia doskonałe widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Ich wadą jest nieostre widzenie na odległości pośrednie, w zakresie od 50 do 200 centymetrów. W przeciwieństwie do modeli wieloogniskowych tutaj mamy do czynienia ze skokowym przejściem między widzeniem dali i bliży. Okulary te polecane są wszystkim, którym zależy na ostrym i wyraźnym widzeniu jedynie z bardzo bliska i z bardzo daleka (np. monitor i biurowa tablica informacyjna). 

Praktyczne rozwiązanie - okulary progresywne

Dlaczego praktyczne? Ponieważ okulary progresywne, ze względu na swoja konstrukcję, pozwalają widzieć wyraźnie na każdą odległość. Soczewka stworzona została w taki sposób, aby górna część służyła do obserwacji odległości dalekich, środkowa do odległości pośrednich, a dolna do prawidłowego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Ten typ okularów polecany jest przede wszystkim osobom z naturalnie występującymi zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem, czyli tzw. prezbiopią. W ich przypadku soczewka progresywna gwarantuje wyjątkowy komfort widzenia - zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Powłoka antyrefleksyjna - przyjaciel każdego pracownika biurowego

Jest jeszcze jedna kwestia, o której powinien pamiętać każdy, kto decyduje się na zakup okularów do komputera - powłoka antyrefleksyjna. Z pewnością każdy, kto nosił już w swoim życiu okulary wie, jak denerwujące potrafią być odbicia światła w soczewkach. Refleksy, które pojawiają się wówczas na powierzchni szkła nie tylko uniemożliwiają wyraźne widzenie, ale i rozpraszają uwagę, nie pozwalając skupić się na jednej czynności. Wszystko to prowadzi do sytuacji, w której wielogodzinne korzystanie z komputera staje się bardzo męczące. 

Dlaczego warto zainwestować w okulary z powłoką antyrefleksyjną? Oto kilka najważniejszych zalet tego rozwiązania:

 • zapewnienie lepszego kontrastu widzenia,

 • wyeliminowanie odbić światła, które zamazują obraz, utrudniając czytanie czy oglądanie grafik na monitorze,

 • zwiększenie odporności szkieł na parowanie,

 • poprawa przejrzystości soczewek okularów.

Wszystko to, powoduje, że osoba używająca okularów z powłoką antyrefleksyjną odczuwa mniejsze zmęczenie oczu, nawet po wielogodzinnej pracy przy komputerze. Ograniczone zostają też inne skutki uboczne syndromu oka biurowego, takie jak opuchnięcie czy zaczerwienienie. 

Nie wiesz, które okulary będą najlepsze dla Ciebie? Umów się na wizytę w jednym z Salonów Optycznych ORLIŃSCY

Przy wyborze okularów do komputera jedna kwestia ma kluczowe znaczenie: indywidualny dobór. Wyraźne widzenie mogą zagwarantować jedynie okulary dobrane dla Ciebie przez optyka / optometrystę, który najpierw przeprowadzi badanie wzroku, a następnie ustali odpowiednią korekcję i wycentruje soczewki.

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY możesz liczyć na pełną precyzję i profesjonalizm - zarówno podczas badania, jak i tworzenia okularów. 

Badanie wzroku przeprowadzisz bezpiecznie i szybko… 

Nawet jeżeli wiesz, jakich okularów potrzebujesz warto poświęcić czas na wykonanie kompleksowych badań wzroku. Wiemy jednak, że tego czasu zawsze jest za mało, dlatego badanie wzroku w naszych gabinetach optometrycznych zajmie nie więcej niż pół godziny. Doradca klienta - optyk rozpocznie spotkanie z klientem od przeprowadzenia krótkiego wywiadu tak, aby lepiej poznać jego nawyki, tryb pracy i dotrzeć do źródła problemów ze wzrokiem. Potem rozpoczyna się już właściwe badanie - całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Obejmuje ono szereg testów optometrycznych, wykonywanych przy pomocy nowoczesnego sprzętu, stanowiącego stałe wyposażenie każdego gabinetu w Salonach Optycznych ORLIŃSCY. 

… a my stworzymy okulary dopasowane idealnie do Twoich potrzeb.  

Jedynie w profesjonalnym salonie optycznym możliwy jest pomiar wszystkich niezbędnych parametrów i precyzyjne osadzenie soczewek w oprawie okularów. To z kolei jest gwarancją wyraźnego widzenia - jeśli okulary nie są dopasowane do twarzy klienta prawidłowo, ich noszenie będzie po prostu... niewygodne.  

Proces tworzenia okularów idealnie dopasowanych do klienta obejmuje m.in. wycentrowanie szkieł, które wymaga określenia przez optyka szeregu parametrów: rozstawu oczu, wysokości źrenic, odległości wierzchołka rogówki od tarczy itd. Na podstawie uzyskanych wyników szkła zostaną wycentrowane z precyzyjną dokładnością, a dopiero następnie zamocowane w wybranej przez klienta oprawie. Tak duża dokładność w dopasowaniu okularów pozwala na wyeliminowanie  dolegliwości, związanych z nieprawidłowym wycentrowaniem, takie jak np. uczucie zmęczenia i bóle głowy.

W Salonach Optycznych ORLIŃSCY czeka na Ciebie szeroki wybór oprawek i profesjonalne doradztwo w ich doborze. Możesz więc mieć pewność, że Twoje okulary do komputera z będą nie tylko doskonale dopasowane, ale i dokładnie takie, jakie lubisz. 

 
PoradyMichał Orliński